|
1. Loģika – Es+, Jūs- Dogmatiķis.
Pirmās loģikas nēsātājs būs pārliecināts par savu taisnību. Ja cilvēks ir izglītots, tad pārliecība par savu taisnību neradīsies no nekā: Lai noformētu savu viedokli, cilvēks savāks nepieciešamo informāciju un pēc tam noformēs savu personīgo viedokli. Tāpēc dažkārt šos cilvēkus apstrīdēt nav iespējams un var palikt tikai muļķa jomā, jo pirms šis cilvēks ir ievācis daudz dažādus faktus. Dogmatiķim patīk apspriest viņam interesējošas tēmas un paklausīties, ko domā citi gudri cilvēki, lai apspriedes laikā noformētu savu viedokli. Viņiem nepatīk strīdēties tikai, lai pierādītu savu taisnību. Viņam nepatīk uzklausīt citu cilvēku garo argumentāciju kādas taisnības pierādīšanā, ja ir pārliecināts par savu taisnību. Tāpat viņam arī nav interesanti citu cilvēku spriedelējumu, ko pauž ar mērķi, lai pierādītu, ka viņam nav taisnība. Turklāt, ja oponents uzvedas ļoti aktīvi un drudžaini, tas Dogmatiķi var satraukt. Dogmatiķim izdodas precīzi un kodolīgi noformulēt domu, bet nepatīk paskaidrot savu spriedumu un var sākt nervozēt, ja viņu spiež to izdarīt. Ja dogmatiķim ir jāatzīst, ka viņam nav bijusi taisnība un ir kļūdījies savos uzskatos, tas viņu var spēcīgi izsist no sliedēm un likt justies slikti - neveiksminiekam.
|
2. Fizika - Es+, Jūs+ Darbinieks.
Materiālā pasaule ir tā, kur psihosofijas tipa ar 2.fiziku, var ļoti labi izpausties. Darbinieks - ir ļoti prātīgs un praktisks cilvēks. Stāv stingri uz savām kājām. Visu savu dzīvi uzlabo prasmes dažādās piemērotās tam jomās, uzlabo kvalifikāciju. "Darbinieks" var palīdzēt citiem cilvēkiem materiālajā sfērā, darot labu vienkārši tāpat vien - sava prieka pēc. "Darbinieks” pievērš lielu uzmanību detaļām un sīkumiem, kas veido dzīvi, sniedz padomus citiem un aktīvi piedalās jautājumos, kas skar tuvāko cilvēku materiālo pasauli. Tajā pašā laikā, neaizmirst par savām vajadzībām un komfortu, prot gūt baudu, pielāgoties jebkādiem apstākļiem, parūpējoties gan par sevi, gan par saviem tuviniekiem. Bet ja "darbinieka" pūles netiek novērtētas, vai pat vēl sliktāk, tiek noniecinātas un kritizētas, tad tas tiek ļoti ņemts pie sirds, var arī apvainoties.
|
3. Emocija – Es-, Jūs- Sausiņš.
Trešās emocijas nēsātāja īpatnība - vēlme kontrolēt gan savas gan citu emocijas un reizē arī nespēja to izdarīt. Sausiņš ir neaizsargāts pret emocionāliem uzbrukumiem. Nokļūstot zem emocionālā spiediena, viņš var pilnībā zaudēt kontroli pār sevi - nav paredzams vai viņš būs vēss, ierausies sevī vai kritīs histērijā - viņa uzvedība nebūs adekvāta situācijai. Tādās situācijas Sausiņš paliek neaizsargāts pret izsmieklu no citu cilvēku puses. Kaut arī viņš ir pārliecināts par to, ka ir neievainojams, viņš pilnībā nav spējīgs sevi aizstāvēt.
Sausiņš nav pārliecināts par saviem emocionālajiem novērojumiem un pārdzīvojumiem un tāpēc ilgojas pēc citu atbalsta un pēc tā, ka viņš ir labs, ka viņš patīk apkārtējiem, ka neliekas citiem smieklīgs un ka ir adekvāts savās emocijās.
|
4. Griba - Es-, Jūs+ Dzimtcilvēks.
Ceturtās gribas pārstāvim viņa paša vēlmes nav nekas būtisks. Nevarētu teikt, ka viņš neko nevēlās, bet viņam labāk patīk, ja kāds cits ir sagribējis tieši to pašu un sācis rīkoties . Bet, ja šāda cilvēka blakām nav, tad ceturtās gribas nēsātājs varētu ilgi saņemties uz savas vēlmes realizāciju, turklāt var pat nekad neizteikt šo vēlmi skaļi. Varētu šķist, ka Dzimtcilvēks, kā rudens lapa nēsājas vējā pēc citu vēlmēm, kaut kādā ziņā tā varētu būt taisnība, ja vien viņa augstākās funkcijas nav pretrunā ar citu vēlmēm. Galvenais, lai šīs vēlmes ir izteiktas tieši un konkrēti, un bez liekām diskusijām. No viņa iekšējām vēlmēm maz kas ir atkarīgs, tāpēc viņš bieži atrodas tādu cilvēku kompānijā, kas zina, ko grib un pievienojas viņu vēlmju realizēšanā.
|
Valērijs Vorobjovs www.психософия.com
|
Visas tiesības aizsargātas. PeRtipo.lv 2014
|