|
1. Loģika – Es+, Jūs- Dogmatiķis.
Pirmās loģikas nēsātājs būs pārliecināts par savu taisnību. Ja cilvēks ir izglītots, tad pārliecība par savu taisnību neradīsies no nekā: Lai noformētu savu viedokli, cilvēks savāks nepieciešamo informāciju un pēc tam noformēs savu personīgo viedokli. Tāpēc dažkārt šos cilvēkus apstrīdēt nav iespējams un var palikt tikai muļķa jomā, jo pirms šis cilvēks ir ievācis daudz dažādus faktus. Dogmatiķim patīk apspriest viņam interesējošas tēmas un paklausīties, ko domā citi gudri cilvēki, lai apspriedes laikā noformētu savu viedokli. Viņiem nepatīk strīdēties tikai, lai pierādītu savu taisnību. Viņam nepatīk uzklausīt citu cilvēku garo argumentāciju kādas taisnības pierādīšanā, ja ir pārliecināts par savu taisnību. Tāpat viņam arī nav interesanti citu cilvēku spriedelējumu, ko pauž ar mērķi, lai pierādītu, ka viņam nav taisnība. Turklāt, ja oponents uzvedas ļoti aktīvi un drudžaini, tas Dogmatiķi var satraukt. Dogmatiķim izdodas precīzi un kodolīgi noformulēt domu, bet nepatīk paskaidrot savu spriedumu un var sākt nervozēt, ja viņu spiež to izdarīt. Ja dogmatiķim ir jāatzīst, ka viņam nav bijusi taisnība un ir kļūdījies savos uzskatos, tas viņu var spēcīgi izsist no sliedēm un likt justies slikti - neveiksminiekam.
|
2. Griba - Es+, Jūs+ Džentelmenis.
Realizējot savas vēlmes, džentelmenis vienmēr ņem vērā arī citu vēlmes. Džentelmenis vienmēr interesējas arī par citu vēlmēm un meklē kompromisu, ja citu vēlmes ir pretējas viņējām. Visās savās darbībās Džentelmenis rūpējās un nodrošina, ka netiek pārkāptas neviena tiesības un arī viņa intereses. Džentelmenis vienmēr gatavs piekāpties (saprāta robežās) vai vienkārši apspriest veidu kā panākt kompromisu. Atvērts diskusijām un sarunām kopīgu mērķu sasniegšanai. Pēc viņa domām, noteiktās robežās viss ir iespējams, un šīs robežas džentelmenim ir skaidri novilktas un saprotamas. Džentelmenis nekad neuzspiež savas vēlmes citiem, bet tieši otrādi, palīdz apkārtējiem tik skaidrībā ar savām vēlmēm un ir noskaņots uz dialogu, lai palīdzēt izprast savas vēlmes.
|
3. Emocija – Es-, Jūs- Sausiņš.
Trešās emocijas nēsātāja īpatnība - vēlme kontrolēt gan savas gan citu emocijas un reizē arī nespēja to izdarīt. Sausiņš ir neaizsargāts pret emocionāliem uzbrukumiem. Nokļūstot zem emocionālā spiediena, viņš var pilnībā zaudēt kontroli pār sevi - nav paredzams vai viņš būs vēss, ierausies sevī vai kritīs histērijā - viņa uzvedība nebūs adekvāta situācijai. Tādās situācijas Sausiņš paliek neaizsargāts pret izsmieklu no citu cilvēku puses. Kaut arī viņš ir pārliecināts par to, ka ir neievainojams, viņš pilnībā nav spējīgs sevi aizstāvēt.
Sausiņš nav pārliecināts par saviem emocionālajiem novērojumiem un pārdzīvojumiem un tāpēc ilgojas pēc citu atbalsta un pēc tā, ka viņš ir labs, ka viņš patīk apkārtējiem, ka neliekas citiem smieklīgs un ka ir adekvāts savās emocijās.
|
4. Fizika – Es-, Jūs+ Sliņķis.
Materiālās un fiziskās sfēras jautājumos ceturtās fizikas nēsātājs spēj nodrošināt sev nepieciešamo minimumu un tas atkarīgs no apkārtējās vides prasībām. Sliņķi var nosaukt par sliņķi tiešā nozīmē tādā ziņā, ka viņam ir slinkums nodrošināt savas materiālās vajadzības un vēl jo vairāk, viņam negribas domāt par to arī citu vietā. Viņam vieglāk, lai apkārtējie paši risina, bez viņa iesaistīšanās, kas tiem nepieciešams materiālajā sfērā - drošība, komforts, savukārt sliņķis ir gatavs atbalstīt un palīdzēt citiem šīs vēlmes piepildīt. Runājot par paša materiālajām vajadzībām, tās tiek uzticētas kāram autoritāram cilvēkam, bet līdz tādai robežai, lai nebūtu pretrunā ar viņa paša vajadzībām.
Viņam nepatīk apspriest materiālās un fiziskās vajadzības - fizisko veselību un labklājību, viņaprāt, šajā sfērā vienu reizi tiek noteikti apspriesti noteikumi un tiem vajadzētu noturēties turpmāk bez sarežģījumiem.
|
Valērijs Vorobjovs www.психософия.com
|
Visas tiesības aizsargātas. PeRtipo.lv 2014
|