#Varbūtības ignorēšana
1972. gadā tika veikt pētījums – laboratorijas eksperimenta dalībniekus sadalīja divās grupās. Pirmās grupas dalībniekiem pateica, ka viņi noteikti saņems elektrisko šoku. Otrai grupai paziņoja, ka elektrisko šoku saņems 50% dalībnieku. Pētnieki mērīja satraukuma fiziskos rādītājus: #sirds frekvenci, #nervozitāti, #sviedrainas plaukstas un citus rādītājus īsi pirms noteiktā brīža, kad dalībnieki saņems strāvas triecienu.
Rezultāts Pilnīgi nekādas atšķirības starp divām eksperimenta dalībnieku grupām. Abu eksperimenta dalībnieku grupas bija uztraukušās vienādi. Pēc tam pētnieki samazināja elektriskās strāvas trieciena varbūtību otrajai grupai līdz 20%, pēc tam līdz 10% un beigās – līdz 5%. Rezultāts: Joprojām nekādas atšķirības. Kad pētnieki palielināja gaidāmās strāvas sitiena stiprumu, tad stresa līmenis pieauga abās grupās. Bet atšķirības starp grupām nekādas nebija. Secinājumi
Ja varbūtība ir zināma – piemēram, ar loto - , tas ir vienkārši. Taču ikdienā novērtēt riskus ir grūti – un tomēr no tā izvairīties nav iespējams.
Rudolfs Dobelli - Skaidrās domāšanas māksla. 52 domāšanas kļūdas. Visas tiesības aizsargātas. PeRtipo.lv 2014
|